
Minnesgåvor är en present som delas ut när en person har varit anställd I Göteborgs Stad i mer än 25 år eller om en person går i pension efter 20 års anställning. Minnesgåvor har länge delats ut för lång och trogen tjänst i Sverige. Den mest klassiska minnesgåvan är guldklockan.
Nu för tiden kan de anställda välja på flera olika smycken och andra varor, de flesta av smyckena är gjorda i guld. På grund av det stigande guldpriset förändras sortimentet över tid, då minnesgåvorna i guld periodvis är för dyra för att godkännas enligt skatteverkets regler för minnesgåvor. Men guld är inte ett oproblematiskt material – det klassas som nämligen som en konfliktmineral.
Det finns fyra konfliktmineraler, guld, tenn, tantal och tungsten. De bryts främst i Centralafrika under mycket dåliga arbetsvillkor, tillverkningen kontrolleras ofta av väpnade grupper och försäljningen av dem finansierar inbördeskrig och väpnade konflikter som framförallt drabbar de civila i lokalbefolkningen.
Återvunnet guld
Inköp och upphandling i Göteborgs Stad har som mål att minska inköpen av konflikmineraler till staden. Minnesgåvorna är ett litet avtalsområde till volymen sett men i flera fall är produkterna helt framställd av konflikmineraler och har ett stort symbolvärde. I den nyss avslutade upphandlingen av minnesgåvor ställdes därför krav på att produkterna skulle bestå helt eller delvis av återvunnet guld och ju mer återvunnet guld desto fler poäng fick leverantörerna som lämnade anbud. Resultat av upphandlingen är att både guldklockor och smycken är helt tillverkade i återvunnet guld! Under avtalsperioden innebär det att ca 12 kg guld fördelat på drygt 1240 stycken minnesgåvor kommer att köpas av återvunnet guld istället för nyutvunnet guld från konfliktområden.
Det återanvända guldet som används i klockorna och smyckena ar olika ursprung. Epoch, underleverantör på ramavtalet och tillverkare av klockor, säger att det främst är guld från industriavfall men även från återvunna smycken som används. Leverantörerna av guld för klocktillverkningen är certifierade enligt Responsible Jewellery Council och kommer från Europa. På frågan om vad Epoch som underleverantör till staden och tillverkare tycker om att allt fler krav ställs på att guldet ska vara återanvänt säger Pär Dahlman, kontaktperson på Epoch:
– Det är kostnadseffektivt och dessutom känns det bra att leverera kvalitetsprodukter som inte består av några konfliktmineraler.
Så om du arbetat länge inom Göteborgs Stad och har möjlighet att välja en minnesgåva, bär den med gott samvete!
Vill du läsa mer om hur inköp och upphandling arbetar med uppdraget att minska inköpen av konflikmineraler till Göteborgs Stad hittar kan du läsa rapporten Hur kan vi undvika inköp av produkter som innehåller konfliktmineraler?