Corona: Så här beställer ni sjukvårdsmateriel

Coronapandemin påverkar Göteborgs Stad och behovet av sjukvårdsmateriel är fortfarande högt. Här kommer ett förtydligande för hur ni beställer era produkter.
För stadsdelarna och social resurs:
Inköpen av skyddsutrustning har sedan i våras skett centralt där stadsdelsförvaltningen Askim-Frölunda-Högsbo samarbetat med Inköp och upphandling och Göteborgs Stads leasing. Inköpen har fördelats till stadsdelsförvaltningarna och social resursförvaltning efter behov.
Skyddsutrustning samordnas i varje stadsdel och material beställs från det gemensamma lagret genom lokal kontaktperson för skyddsutrustning i stadsdelen.
För mer information: https://intranat.goteborg.se/wps/portal/int?uri=gbglnk:202061195132191
Övriga beställare i förvaltningar och bolag
Beställningar görs i Proceedo från avtalsleverantörer. Då efterfrågan på vissa varor har varit hög har några fått ersättningsartiklar. För att hitta fler alternativ i Proceedo behöver ni klicka ur knappen ”tummen upp”.
När det kommer till beställningar på kemtekniska produkter och sjukvårdsmaterial så beställer ni på det avtal som har det ni behöver.
Avtalet för sjukvårdsmaterial är inte bara för vård och omsorg. Under Coronapandemin har de produkter som skyddar oavsett verksamhet. Däremot har vi ställt krav på vissa produkter som kan användas inom vården. Liknande produkter kan även finnas på ramavtal för kemtekniska produkter, men de är inte specifikt kravställda för att användas i vården.
- På ramavtal för kemtekniska produkter hittar ni bland annat tvål, yt- och handdesinfektion och handskar.
- På ramavtal för sjukvårdsmaterielavtalet kan ni beställa yt- och handdesinfektion. Vissa förpackningsstorlekar kan tillfälligt vara slut och då skickas 1 liters flaska som ersättning. Ni beställer även munskydd och andningsskydd, förkläden, skyddsrockar och visir på ramavtalet.
Leverantören OneMed har avtal i båda kategorierna och kan ha produkter i samma med samma kvalite på båda avtalen. Leverantören uppmanar beställare i staden att inte bunkra, utan de ransonerar för att produkterna ska räcka så lång det är möjligt
Däremot är det just nu brist på världsmarknaden på Nitrilhandskar. Därför är både handskar i nitril och vinyl en bristvara på våra ramavtal. Det finns en risk att vi kommer stå inför en situation där vi inte har tillräckligt med handskar i vinter. Ni uppmanas därför där det är möjligt att vara restriktiva i hur och när ni använder handskar.