Ny utformning av fakturor från leverantören S-invest Trading AB
I samband med leverantörens pågående insatser inom hållbarhetsarbete och krav kopplade till Scope 3-rapportering kommer de från och med januari 2026 inte längre inkludera fraktkostnader i produktpriset, dessa kommer istället att debiteras separat på fakturan. Det totala priset för produkten är fortsatt densamma, men mottagaren av fakturan kommer att se en särredovisning.
Denna förändring genomförs av två huvudsakliga skäl:
- Tydligare klimat- och hållbarhetsrapportering (Scope 3)
En separat redovisning av fraktkostnader möjliggör mer korrekt och transparent rapportering av utsläpp relaterade till transporter, vilket är en viktig del av både leverantörens och många kunders hållbarhetsmål. - Avsaknad av systemstöd för korrekt rapportering när fraktkostnad ingår i produktpris
När frakt är inbakat i priset saknas i dag möjlighet att särskilja och rapportera den kostnaden på ett korrekt sätt. Genom att separera frakten säkerställer leverantören en mer korrekt och spårbar hantering.
Befintliga ramavtal och dess villkor gäller fortsatt som tidigare.
Har du frågor?
Kontakta inköps- och upphandlingsförvaltningen via kundservice@ink.goteborg.se,
eller 031-365 00 00 (Göteborgs Stads kontaktcenter)