Helår 2025: Så mycket ekologisk och etiskt märkt mat köpte Göteborgs Stad
Under 2025 var 52 procent av maten som Göteborgs Stad köpte ekologisk, mätt i kilo. Det är en ökning jämfört med tidigare mätperioder och visar på en positiv utveckling över tid.
– Andelen ekologiska inköp har varierat genom åren, men ligger nu åter på över 50 procent, i nivå med första halvåret 2017 då andelen också uppgick till 51 procent, säger Anita Olofsson Enquist, uppföljningsspecialist på inköps- och upphandlingsförvaltningen.
Ladda ner rapporten
Utbudet har ökat över tid
Göteborgs Stads upphandlade sortiment innehåller en stor andel ekologisk mat och utbudet har ökat successivt. Konventionell mat fasas i allt högre grad ut till förmån för ekologiska alternativ.
– För att öka andelen ekologiska livsmedel krävs medvetna val vid inköp. Göteborgs Stad arbetar nära leverantörer för att säkerställa ett brett utbud. Samtidigt påverkas inköpen av faktorer som tillgång och pris, där ekologiska alternativ ofta är dyrare, Anita Olofsson Enquist.
Om statistiken
Statistiken visar hur mycket ekologisk och etiskt märkt mat, mätt i kilo, som Göteborgs Stads verksamheter köper på gemensamma avtal. Den baseras på försäljning som ramavtalsleverantörer rapporterar in till inköps- och upphandlingsförvaltningen.
Underlaget omfattar 22 leverantörer, varav 20 verkar i Västra Götaland. Statistiken uppdateras två gånger per år.
De kategorier som följs upp är:
- Kött
- Fisk
- Mjölk
- Ägg
- Bönor och linser
- Bananer
- Kaffe
- Te
Välj ekologiskt
Göteborgs Stad arbetar för att öka andelen ekologisk mat. Därför är det viktigt att välja ekologiskt när det är möjligt. Varje aktivt val gör skillnad. Att välja ekologisk mat bidrar bland annat till biologisk mångfald, minskad användning av syntetiska bekämpningsmedel och god djurhållning.
Hållbarhet i upphandling – Företag och organisationer – Göteborgs Stad